Dojechaliśmy!

Po przejechaniu w obłędnie szybkim tempie 842 kilometrów dotarliśmy do mety sezonu Cisowianka Road Tour. Podczas ośmiu wyścigów działo się wiele. Wierzę, że każdy kolarz, który ukończył mój cykl poprawił swoje umiejętności i przybliżył się do zrozumienia magii tego sportu.

Sezon zaczęliśmy w pięknym stylu w Janowie Lubelskim, gdzie naszemu amatorskiemu wyścigowi towarzyszyły setki kibiców, a skończyliśmy w Klembowie w rozgorączkowanej emocjami strefie kibica, oglądając wspólnie Walkę Michała Kwiatkowskiego na Mistrzostwach Świata

Niemal rok temu postawiłem sobie za cel, by każdy wyścig Cisowianka Road Tour kładł nacisk na inną kolarską umiejętność. W ten sposób chciałem dać Wam impuls do własnego rozwoju i do dostrzeżenia elementów, nad którymi trzeba popracować. Ale też zależało mi na zapewnieniu Wam maksymalnej radości ze ścigania się. Zapewnić to miała różnorodność wyścigów. Każdy z nich miał być niepowtarzalny. Ale chciałem także pokazywać piękne, często nieznane zakątki naszego kraju.

I tak przyszło Wam startować na widowiskowej, trudnej technicznie i wymagającej niemałej wydolności trasie w Nałęczowie, wśród głośnego dopingu w mocno pagórkowatym, ale przeuroczym Janowie Lubelskim, w polskim Strade Bianche (czyli na szutrowych, zakurzonych drogach w Radzyminie). Rozwijaliście nieziemskie prędkości w Klembowie, męczyliście się na zakwaszających nogę i fałszywie płaskich trasach w Tuszynie i łapaliście oddech na interwałach w Głownie.

Wielu z Was skorzystało z rzadkiej okazji podejrzenia zawodowego peletonu z bliska i wystartowało w Hubalu dla Amatorów. To tam mieliście okazję spotkać i przejechać trasę z kolarzami UCI. Spotkaliście mojego szosowego kolegę i wybitnego polskiego kolarza, Andrzeja Sypytkowskiego. W Głownie czekała na Was inna znakomita postać, trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne, Dariusz Baranowski. Takie spotkania na długo zostają w pamięci. Sprawiają również, że idea kolarstwa, ta piękna tradycja szosowej rywalizacji, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i pozostaje żywa. Nie byłoby to możliwe bez Was - na trasie ale i po za nią.

By rywalizowało się Wam jak najlepiej, zadbałem o wszystko to, co buduje atmosferę wyścigu. Jako jedyni w Polsce zawodnicy nie należący do elity korzystaliście z tak dokładnego pomiaru czasu, mierzącego Wasz rezultat co do milisekundy. W zabezpieczeniu imprezy wspierały nas dziesiątki policjantów, setki strażaków, wyspecjalizowana ekipa pilotów z Motopasji. Bardzo pomocne było wsparcie samorządów. Wraz z Cisowianką dbaliśmy o prawidłowy poziom Waszego nawodnienia, a do boju zagrzewali Was komentatorzy. Chwaliliście nas także za wysoki poziom zdjęć i filmów, dokumentujących szosowe zmagania. Wyścigi relacjonowali też najlepsi polscy dziennikarze, m.in. z Szosy, Bike Board i Na Szosie. Przeczytać o sobie mogliście także na Wirtualnej Polsce. Takim zainteresowaniem nie mogli cieszyć się zawodnicy żadnego innego cyklu.

Cisowianka Road Tour zasłynęła także w kolarskiej społeczności jako najbardziej wymagające wyścigi. To Wasza zasługa: Waszej kondycji, Waszej prędkości, Waszych umiejętności. Sam niejednokrotnie kręciłem głową w zdumieniu, podziwiając poziom peletonu. A widziałem w swoim kolarskim życiu wiele. Wymownym komentarzem niech będzie fakt, że na naszych listach startowych gościł Dominik Omiotek, który szlifował u nas swoją formę przed startem w Mistrzostwach Świata. Które ostatecznie wygrał.

W przyszłym roku planuję coś nowego. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach. Przygotowania trwają i z racji na skalę przedsięwzięcia, potrzeba na nie czasu.

Odpoczywajcie przez jesień, ale w zimie nie zapomnijcie ładować akumulator, by wiosną zacząć już sumienne treningi i z wyrzeźbioną łydką spotkać się na starcie pierwszego wyścigu Road Tour. Do zobaczenia!

Cezary Zamana

2017-10-10 POWRÓT
Partnerzy